Duyurular
2013 Tescil ve Vergi Ödül Töreni Gerçekleşti.
İpsala TB (Ticaret Borsası), Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) ve Keşan TB (Ticaret Borsası) tarafından düzenlenen “2013 Tescil ve Vergi Ödül Töreni”, geçtiğimiz 06.12.2014 Cumartesi günü gerçekleştirildi.
2013 Tescil ve Vergi Ödül Töreni Gerçekleşti.
      
 
Saat 15.30 sıralarında, Şapçı Ağadayı Tesisleri’nde başlayan törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Sağlık Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) Direktörü Prof. Dr. Necdet Budak, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, AK Parti Edirne İl Başkanı Rafet Sezen, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Mustafa Mercan, Keşan ve İpsala oda, borsa yöneticileri ve işadamları katıldı.

 

Aylin Arıkan ve Seda Havale sunumunda gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Keşan TSO Meclis Başkanı Yüksel Alioğlu, öncelikle tüm katılımcılara “Hoş geldiniz” diyerek, ödül alanları tebrik etti.

GÜNAY: BU TABLO BİR İŞADAMI OLARAK BENİ GURURLANDIRIYOR

Daha sonra söz alan Cengiz Günay ise programa katılamayan TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu’nun Ortadoğu Ticaret Merkezi Toplantısı için Amerika’da olduğunu ifade ederek, “Birlik ve beraberliğinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum. Bir ilin kalkınmasının anahtar noktası birlik ve beraberliktir. Marka şehirlerin arkasına bakın bu birliktelik var. Dünya artık değişti, artık iller, ilçeler yarışıyor. Keşan ve İpsala’da TEPAV’la birlikte proje yapıyorlar. Bunu 3 oda ve borsamız birlikte yapıyor. Bunun Türkiye’de de başka örneği yok. Bu birlik ve beraberliğin bozulmasına asla izin vermeyelim. İkinci tabloda ise başarılı müteşebbislerimizin, girişimcilerimizin ödül aldığı bu tören. Bu ödüller aslında şunu ifade ediyor; işadamlarımız bu bölgenin insanı için çabalıyor. Keşan, Edirne ve ülkemiz için yatırım yapıyorlar, istihdam sağlıyorlar. Kazandıklarıyla memleketlerine vergilerini ödüyorlar. İşte bu tablo bir işadamı olarak beni gururlandırıyor. O nedenle ödül alacak kardeşlerimizi şimdiden tebrik ediyorum.” dedi.

ŞAHİN: EDİRNE EKONOMİK SIRALAMADA 12’NCİ SIRADA

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de geleceğin bölgeye hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, şunları söyledi: “Bölgemiz tarım bölgesi. Tarım aletlerinin beklide Türkiye’de en güzel kullanıldığı bölgedir. Tarım teknolojisi en çok bu bölgelerde kullanılır. Özellikle İpsala’da 20 bin dekar pirinci olan kişiler var. Bu sevindirici. Türkiye pirincinin % 20’sini, buğdayın % 3’ünü Edirne’den temin ediyor. Bizim pirincimiz, buğdayımız, ayçiçeğimiz tüm Türkiye’ye gönderiliyor. İhracat rakamlarımız her ne kadar düşük olsa bile mideye hitap ettiği için önemli olduğunu ifade etmek istiyorum. Çünkü aşka giden yol bile mideden geçermiş. O vesileyle Edirne her şeyiyle mükemmel. Allah üstüne vermiş altına da vermiş. Üstünden fazla altı mükemmel. Altındaki linyit ve kömür yataklarını Allah bu bölgeye bir ikram olarak vermiş. Ben hep konuşmalarımda Edirneliler, Allah’ın torpilli kulları diyorum. 81 il içerisinde Edirne ekonomik sıralamada 12’nci sırada, buda iyi bir rakam. Bu bölgede kişi başına düşen gelir 14 bin dolar civarında. Hele burada Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulduktan sonra buranın değmeyin keyfine.”

KEŞANLILAR İSTESE DE, İSTEMESE DE BURAYA DOĞALGAZ GELECEK

Konuşmasında hava kirliliğine de değinen Şahin, “Soluduğumuz havanın kalitesi oldukça düşük. Fakat Keşanlılar havanın kalitesine pek bakmıyor. Çünkü ileride bazı sorunlarla karşılaştığında, ‘Sigara paramızı keşke doğalgaza abone olmaya verseydik de, doğalgaz çoktan gelseydi’ diyecekler. Ama inanıyorum ki bakanımız Müezzinoğlu sayesinde buraya doğalgaz gelsin. Keşanlılar istese de, istemese de buraya doğalgaz gelecek. Sadece buraya değil, İpsala’ya gelecek.” Dursun Ali Şahin, Edirne’de ki vergi mükelleflerine teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“BAŞIMA İCAT ÇIKARMA” DÖNEMİNDEN “BİR BULUŞTA SEN YAP” DÖNEMİNE GEÇMEK DURUMUNDAYIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise yeni hedeflerinin üretim olduğunu vurgulayarak, “Hedefimiz şu. Ölçek bazında ne üretebiliyorsak yerli olarak üreteceğiz. Artık kendi Ar-Ge’mizi kendimiz yapacağız. Artık anlayışımız inovatif bir anlayış, yenilikçi bir anlayış olacak. Artık başıma icat çıkarma döneminden bir buluşta sen yap dönemine geçmek durumundayız.” diye konuştu.

İNSANA SAYGILI BİR ÜRETİM YAPACAĞIZ

Yeşil üretime önem verdiklerini kaydeden Işık, şunları söyledi: "İnsana ve çevreye saygılı olmayan bir üretimle devam etme şansımız yok. Son 2014 yılında içimizi yakan iki tane büyük olay oldu. Hatta birkaç tane oldu da üç tanesi herkesin hatırında. Bir tanesi Soma faciası. Kesinlikle yeşil üretimin olmamasının bir sonucudur. İstanbul'daki asansör kazası. İşte en son Ermenek'teki maden kazası. Neden? İnsana saygı duymazsanız, daha çok kazanacağım diye daha önce açılmış bir ocağın altına girerseniz, Allah'ın tabiata koyduğu kanun belli. Bunu insanın değiştirme gücü yok ki. Bu açıdan artık üretim yaparken, üretimimiz insana saygılı olacak. İşçi sağlığı ve iş güvenliği bizim üretim felsefemizin güvenliği olacaktır. Bunun için yapılması gereken masrafları kesinlikle artık bir maliyet olarak görmeyeceğiz. Buna ham madde girdisi gibi bakacağız.”

ERGENE’YE FABRİKALARDAN ATIK SU AKMAYACAK

Ergene Nehrindeki kirliliğe de değinen Fikri Işık, “Üretimi yaparken havayı, suyu, toprağı kirletmeyeceğiz. Bunun ne anlama geldiğini Trakya çok iyi biliyor. Şu anda biz Ergene Havzası’nı temizlemekle ilgili 3 milyar liraya mal olacak projeyi hayata geçiriyoruz. 5 tane organize sanayi bölgesinde 5 tane büyük arıtma tesisi kuruyoruz. Artık organize sanayilerden bir tek gram arıtılmamış, katı veya sıvı deşarj yapılmayacak" diye konuştu.

İPSALA TİCARET BORSASI TESCİL TÖRENİ

İpsala Ticaret Borsası’nda en çok tescil ücreti ödeyen birinci firma Sezon Pirinç, firması adına Sözer

Ankara, ikinci Girginler Zahire şirketi adına İbrahim Girgin, üçüncü Soylu Tarım Şirketi adına Mahmut Ada, dördüncü Kale Madencilik adına Barış Kale, beşinci İnce Tarım şirketi Salih İnce, altıncı İpsala TMO adına Mehmet Demir, yedinci Petmezci Pazarlama adına Mehmet Petmezci, sekizinci Akerman Şirketi adına Mehmet Kerman, dokuzuncu Sezerler Gıda adına Necmi Sezer ve Mustafa Direk ile Mustafa Karasu’ya da plaketlerini, Bakan Işık verdi.

KEŞAN TİCARET BORSASI TESCİL TÖRENİ

Konuşmaların ardından ise Tescil ve Vergi Törenine geçildi. İlk olarak Keşan Ticaret Borsası ve İpsala Ticaret Borsası’nın tescil töreni yapıldı. Keşan Ticaret Borsası’nın tescil töreninde en çok tescil yapan Edirne Köy Koop Birliği adına Ahmet Erken, ikinci Ermiş Et ve Besicilik Firması adına Halit Ermiş, üçüncü Ahmet Eler, dördüncü Yalçınlar Et ve Gıda firması adına Fatih Yalçın ve beşinci Yayla Turizm firması adına Güntaç Uslu, altıncı Sakarya Tarım Ürünleri adına Süleyman Sakarya, yedinci Günerler İthalat adına Gökhan Güner, sekizince Habil Ataman, dokuzuncu Yörükoğulları Gıda adına Cenk Ongun ve onuncu Topaloğlu Zahire Firması adına Hasan Topaloğlu’na plaketlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Keşan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Necmi Kaymaz ve Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük verdi.

VERGİ ÖDÜL TÖRENLERİ

Tescil töreninden sonra 2013 yılı vergi rekortmenlerine ödülleri verildi. Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, moderatörlüğünü yaptığı törende konuşarak, vergi sıralamasından da bahsederek, şunları söyledi: “Edirne il genelinde ilk 100 vergi sıralamasında 40 firmanın Hamzadere bölgesinden olduğunu hatırlatmak istiyorum.” Daha sonra kurumlar vergisi sıralamasına giren ilk 20 firmaya ödülleri Bakan Işık ile törene katılanlar tarafından verildi. Kurumlar Vergisinde sıralamaya girenlere verilen ödüllerin ardından ise 2013 yılında gelir vergisi sıralamasına giren 20 kişiye plaketleri verildi. Törende son olarak yurt dışına ihracat yapan ilk 5 firma ve en çok istihdam sağlayan 5 firmaya da Fikri Işık tarafından plaket takdim edildi. Daha sonra ise Enez ve İpsala’da da Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi’nde sıralamaya giren firmalar protokol üyeleri tarafından plaketleri verildi.

 
İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

  • Adres : Enez Cad. Kabristan Sok. No:105 İpsala/EDİRNE