Duyurular
Erken Uyarı Sistemi Amacına Ulaştı.
Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim GİRGİN, çeltikte yanık hastalığının belirlenmesi için bölgede kurulan erken uyarı sisteminin amacına ulaştığını bildirdi.
Erken Uyarı Sistemi Amacına Ulaştı.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim GİRGİN, çeltikte yanık hastalığının belirlenmesi için bölgede kurulan erken uyarı sisteminin amacına ulaştığını bildirdi. GİRGİN, Ticaret Borsasında düzenlenen “ Çeltikte Yaşanan Hastalıklar ve Hastalıklarla Mücadele” konulu toplantıda, İpsala bölgesinin 200 bin dönümlük bir çeltik alanına sahip olduğunu belirtti. Geniş bir çeltik alanına sahip İpsala’da, çeltikte çeşitli hastalıkların görüldüğünü ifade eden GİRGİN, şunları söyledi:

         “Çeltikte yanık hastalığı tespiti için bölgemizde kurulan erken uyarı sistemi amacına ulaştı. Hastalık, erken ve şiddetini arttırarak kendini gösterdi. Bölgemizde, hastalığı teşvik eden etmenler çok fazla. Büyük miktarda ekilen Osmancık çeşidi bu hastalığa tam dayanıklı bir çeşit değil. Hastalığın önüne geçmek için ilaçlamanın zamanında yapılması gerekiyor. Bu konuda çiftçilerimize gereken uyarılar yapıldı. Ancak geçen yıla göre bu yıl hastalığın daha fazla olduğu tespit edilmiş durumda. Havaların nemli gitmesi ve kapalı olması halinde hastalık hızla yayılacak. Bunun için hastalık yayılmaya başladığı anda, bir hafta içersinde ilaçlamanın yapılması gerekecek. Aksi halde geç kalınmış olacağından yapılacak ilaçlamanın bir faydası olmayacak”

              Çeltiğin mutlaka uçakla ilaçlanması gerektiğini anlatan GİRGİN, çeltikte insan ve traktörlerle yapılan ilaçlamanın hastalıkların önüne geçemeyeceğini, kısa sürede uçakla ilaçlama yapılmasının şart olduğunu bildirdi. Toplantıya Tarım İlçe Müdürü Akif Şaban GÜNDÜZ, AK Parti İpsala İl Genel Meclis Üyesi Ali SOYDAN, Ziraat Odası Başkanı Yusuf TUNCA, Çeltik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat BALCILAR, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Necmi SEZER, oda ve dernek başkanları ile çeltik üreticileri katıldı.

İÇERİKLE İLGİLİ FOTOĞRAFLAR

  • Adres : Enez Cad. Kabristan Sok. No:105 İpsala/EDİRNE